Trądzik różowaty nie jest w zwykłym trądzikiem. Powstaje przez zespół nerwic naczyniowych skóry. Początkiem choroby jest wzmożone działanie naczyń krwionośnych, które owocują napadami zaczerwienienia skóry. Dodatkowo dużą rolę odgrywają choroby zapalne skóry. Niektórzy z nas są również uwarunkowani genetycznie do cierpienia na tę chorobę.
Lekarze dzielą leczenie trądziku różowatego na dwie metody, miejscowe oraz ogólne.
Leczenie miejscowe polega na smarowaniu zaczerwienionej skóry specjalnym kremem, bądź żelem (najczęściej metronidazolem). Czasem stosujemy również specjalną maść z antybiotykiem. Przy takim leczeniu, wiele osób uskarża się na popękane naczynka krwionośne, które można naprawić za pomocą lasera.
Leczenie ogólne obejmuje usuwanie czynników, które wywołują zmiany. Żeby je usunąć, lekarz podaje nam antybiotyk, który ma wyleczyć zmiany grudkowo-krostkowe. Metoda ta nie jest w 100% skuteczna, dlatego u osób, na które antybiotyk nie podziałał, stosuje się leczenie retinoidami.
Leczenie retinoidami polega na wykorzystaniu właściwości medycznych witaminy A, które chronią oraz zabezpieczają nasz organizm przed wieloma rodzajami schorzeń. Właśnie przez właściwości ochronne, stosuje się je w dermatologii. Efekty kuracji widzimy po około miesiącu, jednak w niektórych przypadkach nie muszą być one bardzo wydatne. U niektórych osób chwilowo może wystąpić nawet wzmocnienie objawów, gdyż nasza skóra będzie oczyszczać swoje głębsze partie.
Ostatnią metodą jest zabieg chirurgiczny. Po podaniu znieczulenia, lekarz operujący nożem elektrycznym ścina niepożądane zmiany naszej skóry. Dzięki temu zabiegowi uzyskujemy gładką skórę. Mimo podania znieczulenia możemy odczuwać lekkie pieczenie, a zmiany skórne zaczynają ustępować po dwóch dniach. Większość lekarzy zaleca powtórzenie zabiegu około 3 razy, by zupełnie uporać się z niepożądanymi zmianami.
Oczyszczenie lub usunięcie niepożądanych zmian nie jest końcem wojny z trądzikiem różanym. Skóra po leczeniu pozostanie bardzo wrażliwa, przez co musimy pamiętać o pielęgnacji. Jest to kluczowy element, bo dzięki niemu nasza skóra odzyska dawny blask.
Najczęściej do oczyszczania, stosuje się lekkie dermokosmetyki, które nawilżają i zmiękczają skórę. Dodatkowo lekarze zalecają usunięcie z naszych przyborów kosmetycznych mydeł oraz synetycznych detergentów, ponieważ wiele z nich może działać wysuszająco praz drażniąco, przez co mogą odnowić stan zapalnych skóry. Odradza się również stosowanie pelingów, olejków eterycznych oraz kosmetyków zapachowych, gdyż mogą nam stworzyć problemy dokładnie takie same jak mydło.
Lekarze zalecają, by dbać o swoją skórę, należy ją oczyszczać dwa razy dziennie. Nadmierne stosowanie środków oczyszczających może wywołać odwrotny skutek, po podrażnimy skórę i ją wysuszymy. Dodatkowo zwraca się uwagę na to, by niezbyt mocno pocierać twarz gdy ćwiczymy na siłowni, lub gdy używamy ręcznika po wyjściu spod prysznica.
Lekarze również zwracają uwagę na fakt, że skórze w przeciągu nocy, mocno może zaszkodzić makijaż. Właśnie dlatego kluczem do posiadania zdrowej skóry jest cowieczorny, dokładny demakijaż
Podaj swoje imię, numer telefonu oraz e-mail a my skontaktujemy się z Tobą aby umówić dogodny termin wizyty.
Możesz również zadzwonić do nas: 22 126 80 00 lub napisać: recepcja@preibisz.com