Leku na nią nie szukaj jednak w internecie – domowe sposoby odczulania nie są skuteczne, zwłaszcza, jeśli nie do końca wiesz, co Ci dolega. Najlepszym rozwiązaniem będzie w pierwszej kolejności konsultacja alergologiczna, podczas której lekarz specjalista skieruje Cię na odpowiednie testy. Ich wyniki pozwolą zaś postawić diagnozę i zastosować odpowiednie leczenie ukierunkowane na konkretne alergeny.
Właściwie przeprowadzona konsultacja alergologiczna to szansa na całkowite wyleczenie alergii!
Substancji, które mogą uczulać, a co za tym idzie – utrudniać codzienne funkcjonowanie jest naprawdę wiele. Czasami jesteśmy w stanie wskazać, co powoduje u nas mniejsze i większe dolegliwości, ale w większości przypadków nawet nie mamy pojęcia, że nieustannie „drapiące” gardło to efekt alergii spowodowanej przez ulubiony miód, czy inny produkt spożywczy, który dotąd tolerowaliśmy.
Jeżeli więc podejrzewamy u siebie alergię – czy to na produkt spożywczy, pyłki, czy roztocza, konieczna jest pilna konsultacja alergologiczna.
Konsultacja alergologiczna, na którą zapiszesz się w każdej chwili, nie czekając na skierowanie od lekarza rodzinnego, może uchronić Cię przed przykrymi konsekwencjami nieleczonego uczulenia. Podczas umówionego spotkania lekarz specjalista:
Testy skórne to najpopularniejsza metoda diagnozowania alergii. Są bezpieczne – absolutnie nie należy się ich bać, ponieważ ich wyniki są kluczowe w leczeniu dokuczających nam na co dzień dolegliwości.
Przed testami skórnymi należy przestrzegać kilku istotnych zaleceń – tylko wtedy ich wynik będzie wiarygodny:
Istotne jest również, aby podać lekarzowi specjaliście listę przyjmowanych leków nawet, jeśli wydaje nam się, że nie mają wpływu na przebieg testu. Dodatkowo, w dniu testów nie należy spożywać wyznaczonych przez lekarza podczas konsultacji produktów spożywczych, które należą do silnie uczulających.
Testy trwają od kilkunastu do maksymalnie kilkudziesięciu minut. Są bezpieczne – wykonywane w kontrolowanych warunkach, dzięki czemu nie należy obawiać się niepożądanych skutków ubocznych.
Na odsłonięte przedramię specjalista aplikuje różnego rodzaju substancje zawierające alergeny oraz krople z kontrolą dodatnią i ujemną. Przez krople nakłuwany jest natomiast naskórek – w efekcie czego, przedostaje się do niego niewielka ilość roztworu alergenu. W przypadku uczulenia – wywoła on zaczerwienienie i świąd, a na skórze pojawi się niewielki pęcherzyk.
Na wstępny wynik testów czeka się ok. 15 minut, ostateczne, pełne wyniki interpretuje zaś alergolog. Ślady na skórze i uczucie dyskomfortu, które pojawią się w czasie testów, nawet w przypadku silnego uczulenia, ustąpią samoistnie.
Jeżeli w okresie przygotowania do badania wystąpią następujące objawy, testy należy wykonać w innym, późniejszym terminie:
Warto również wiedzieć, że testom skórnym nie mogą poddawać się kobiety w ciąży, osoby przyjmujące w ciągu ostatniego miesiąca antybiotyki oraz te, które we wspominanym okresie przeszły infekcję bakteryjną lub wirusową.
Alergia wziewna, czyli ta powodowana przez substancje unoszące się w powietrzu, jest jedną z najczęściej występujących. Może być na sierść, pyłki, roztocza, czy zarodniki grzybów – także te, znajdujące się w domowej, czy biurowej klimatyzacji, jak również na pierze, czy wełnę.
Alergeny wziewne nieustanne krążą wokół nas – praktycznie z każdym wdechem przez układ oddechowy trafiają do naszego organizmu, powodując rozmaite dolegliwości, nie tylko w sezonie wiosenno-letnim.
Objawy alergii wziewnej to m.in.:
Alergię wziewną można zdiagnozować wykonując panel wziewny – badanie krwi, którego celem jest oznaczenie we krwi stężenia przeciwciał tzw. immunoglobulin klasy E (IgE) dla konkretnego alergenu.
Zaletą tego typu testu serologicznego jest brak konieczności odstawienia leków przeciwalergicznych, co jest konieczne podczas testów skórnych.
PANEL WZIEWNY wykonany w naszej klinice – zalety:
W przypadku, gdy zdecydujesz się na kontynuację leczenia w klinice, lekarz specjalista podczas kolejnej konsultacji alergologicznej zdecyduje, jakie dobrać leki, by stłumić lub zahamować alergię, bądź zaleci odczulanie.
Alergia pokarmowa dotyka coraz więcej osób. Szacuje się, że z różnego rodzaju uczuleniem na niektóre pokarmy zmaga się 2-4% dorosłych, a spora część z nich nie ma o tym pojęcia. Najczęściej słyszymy o uczuleniu na gluten lub laktozę, ale to niestety tylko część tego, co może powodować u nas nieprzyjemne dolegliwości.
Do najczęstszych alergenów pokarmowych należą: mleko, orzechy, zboża, soja, pomidory, truskawki, cytrusy, kakao oraz różnego rodzaju przyprawy.
Objawy alergii pokarmowej to m.in.:
Badanie, podobnie jak panel wziewny, polega na oznaczeniu we krwi przeciwciał tzw. immunoglobulin klasy E (IgE) dla konkretnego alergenu i jest wykonywane w przypadku podejrzenia konkretnej alergii pokarmowej.
Zaletą tego typu testu serologicznego jest brak konieczności odstawienia leków przeciwalergicznych, co jest konieczne podczas testów skórnych.
PANEL POKARMOWY wykonany w naszej klinice – zalety:
W przypadku, gdy zdecydujesz się na kontynuację leczenia w klinice, lekarz specjalista podczas kolejnej konsultacji alergologicznej zdecyduje, jakie dobrać leki, by stłumić lub zahamować alergię, bądź zaleci odczulanie.
Pewne kremy powodują u Ciebie reakcje alergiczne? Masz wrażenie, że kosmetyk, który uwielbiałaś zaczął Cię uczulać? Jeśli zmienił swój dotychczasowy skład – to bardzo możliwe, że teraz znajduje się w nim substancja, na której Twoja skóra po prostu nie toleruje. Wbrew pozorom, uczulać może każdy składnik – nawet, jeśli kosmetyk określa się jako hipoalergiczny.
Najlepszym sposobem na to, by sprawdzić, z jakimi alergiami skórnymi masz do czynienia, są testy płatkowo-dermatologiczne.
Wskazaniem do wykonania tego typu testów są następujące objawy:
Test płatkowy polega na nałożeniu alergenów na skórę pleców i umocowaniu ich plastrami. Wynik odczytywany dwukrotnie. O tym, czy faktycznie jesteśmy uczuleni na konkretny składnik świadczą widoczny rumień i/lub widoczna wysypka.
Do testów płatkowych należy przygotować się podobnie, jak do testów skórnych:
Dodatkowo, w czasie trwania badania nie należy moczyć pleców. Dla dobra rzetelnego wyniku, warto również zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Pot i woda mogą bowiem niekorzystnie wpłynąć na przebieg testu.
Podaj swoje imię, numer telefonu oraz e-mail a my skontaktujemy się z Tobą aby umówić dogodny termin wizyty.
Możesz również zadzwonić do nas: 22 126 80 00 lub napisać: recepcja@preibisz.com