Do naszej Kliniki Preibisz Skin Doctors często trafiają pacjenci z problemami trądzikowymi. Przyczyn powstawania trądziku i sposobów leczenia jest wiele. Poniżej przedstawiamy 7 najczęściej zadawanych przez naszych pacjentów pytań. Poznaj, jakie są aktualne trendy w leczeniu trądziku oraz jaką rolę w procesie jego powstawania i przeciwdziałania odgrywa środowisko.
- Czy styl życia i dieta mają wpływ na powstawanie trądziku?
Na to pytanie można odpowiedzieć twierdząco, ale nie w każdym przypadku. Trądzik młodzieńczy jest wynikiem dojrzewania i zmian hormonalnych. Na wystąpienie trądziku u dorosłych wpływa więcej czynników. Oprócz zmian hormonalnych duże znaczenie ma stres będący aktywatorem wielu chorób o podłożu genetycznym, w tym również chorób związanych z dermatologią. Duży stres, mniejsza dbałość o organizm i osłabienie mechanizmów obronnych nasilają zmiany w ciele i skórze. Co prawda nie wykazano bezpośredniej korelacji między konkretną dietą lub jej brakiem a wpływem na trądzik. Jednak warto pamiętać, że zdrowa dieta pozytywnie przekłada się na stan skóry, ma duże znaczenie przy alergiach oraz pełni funkcję odżywczą dla całego organizmu.
- Jaki metody leczenia trądziku są obecnie najskuteczniejsze?
W ciągu ostatnich lat zaszła zmiana w leczeniu trądziku polegająca na zwiększeniu udziału terapii z użyciem retinoidów (pochodnych witaminy A). Stosuje się je miejscowo w przypadkach zdiagnozowania pierwszego rzutu trądziku. Można też łączyć je z antybiotykami czy nadtlenkiem benzoilu. Można powiedzieć, że retinoidy w pewnym sensie zyskują większą przewagę nad antybiotykami, na które czasem u pacjenta, może pojawić się oporność. Antybiotyki nie wyszły zupełnie z użycia, jednak przepisuje się je ostrożnie, zwracając uwagę, by nie łączyć substancji mogących doprowadzić do stanów alergicznych pacjenta i zaostrzenia choroby.
- Czy terapie, które są stosowane u dorosłych, są również stosowane u dzieci?
W Preibisz Skin Doctors do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Dlatego każde proponowane przez nas leczenie jest dopasowane i dostosowane do potrzeb konkretnego pacjenta tak, by przynosiło oczekiwane rezultaty w, jak najkrótszym okresie. W przypadku leczenia trądziku, mamy ogromną różnicę między potrzebami dzieci, młodzieży a osób dorosłych. Najtrudniejsze przypadki są, gdy trądzik zaczyna się u dzieci poniżej 12 roku życia. Mamy wówczas ograniczone prawnie możliwości leczenia. Leki ogólne i część miejscowych zarejestrowana jest z przeznaczeniem dla pacjentów powyżej tego wieku. Staramy się wybierać terapię miejscową, a w bardzo ciężkich przypadkach występujemy o zgodę do rodziców na zastosowanie leków poza rejestracyjnych, ale trudniejszy do leczenia jest trądzik dorosłych. Skóra w tym wieku staje się bardziej wrażliwa, ma więcej skłonności do alergii, często jest przesuszona i to czas, kiedy zaczyna się już proces starzenia komórek. U dorosłych kobiet włączamy czasem doustną terapię środkami antykoncepcyjnymi.
- Co należy robić, aby nie doszło do powstania blizn po trądziku?
Pierwszą najważniejszą sprawą jest udanie się do lekarza specjalisty dermatologa jak najszybciej po zaobserwowaniu zmian trądzikowych. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym większe szanse na lepsze efekty. Na pewno nie wolno rozdrapywać ani też wyciskać zmian skórnych. Bardzo łatwo wówczas roznieść bakterie na inne partie skóry i można doprowadzić do powstania blizn. Ryzykowne są też gruboziarniste peelingi, jeśli zostaną zastosowane na zmiany zapalne. Nie tylko nie pomogą na długo, ale mogą spowodować poważne szkody dla skóry. Dobrze sprawdza się natomiast leczenie miejscowe retinoidami, które goją bliznowacenia. Warto też korzystać z laseroterapii, by zredukować przebarwienia i blizny trądzikowe. W naszej klinice łączymy wiedzę i doświadczenie, do skutecznej walki z trądzikiem proponujemy pacjentom terapie łączone. Wykwalifikowani specjaliści z zakresu dermatologii, jak i kosmetologii tworzą skuteczny i kompleksowy plan leczenie.
- Czy trądzik to również problem psychologiczny?
Niestety tak. Trądzik pojawia się najczęściej w centralnej części twarzy oraz na plecach. Jeśli przyjmuje ostrą postać z wykwitami, wówczas wygląda bardzo nieestetycznie. Tym samym pogarsza samopoczucie pacjenta, który stara się zamaskować widoczne zmiany skórne. Nie zawsze jednak udaje się ukryć wszystko, tak jak byśmy chcieli. Dodatkowo pacjent staje się bardziej wrażliwy na punkcie własnego wyglądu i koncentruje się na reakcji otoczenia w związku ze swoją chorobą. Warto dodać, że gruczoły łojowe skóry trądzikowej są bardzo silnie unerwione, przez co pod wpływem stresu zwiększają produkcję łoju. Dochodzi wówczas do wytworzenia mechanizmu błędnego koła. Czyli poprzez stres pacjenta i obawy o reakcję otoczenia tak naprawdę zaostrza się trądzik, a to z kolei prowadzi do gorszego samopoczucia.
- Jak pielęgnować skórę trądzikową?
Przede wszystkim należy dbać o higienę skóry. Koniecznie zmywać makijaż i inne zanieczyszczenia, które każdego dnia zbieramy na twarzy. Zmywanie usuwa również nadmiar łoju, pot, czy złuszczony naskórek. Do takiej higieny warto używać delikatnych preparatów o kwaśnym pH 5,0-7,0. Skóra ze skłonnością do trądziku najczęściej ma również tendencję do podrażnień. Kluczowe jest pielęgnowanie skóry, nawilżanie jej. Dobierajmy preparaty bez emulgatorów, środków drażniących oraz substancji zapachowych. Przy wyborze kremów czy emulsji warto kierować się obecnością α-hydroksykwasów (AHA) lub β-hydroksykwasów (BHA), które działają złuszczająco i przeciwłojtokowo. Na skórę trądzikową korzystnie wpływają peelingi z kwasem salicylowym, pirogronowym czy glikolowym, rozjaśniają zabarwienia powstające od rogowacenia naskórka i wygładzają skórę. Zdecydowanie natomiast odchodzimy od preparatów wysuszających na bazie alkoholu.
- Czy warto wspomagać się suplementami lub witaminami w procesie leczenia trądziku?
Zawsze zależy to od indywidualnej sytuacji pacjenta. Wśród witamin, korzystne działania uzupełniające w terapii trądziku, wykazują witaminy PP, A, B2, B1, B6 oraz witamina C. Dużo ostatnio mówi się także o roli cynku wykorzystywanego w leczeniu różnych schorzeń dermatologicznych, w tym również trądziku. Cynk można przyjmować doustnie lub w postaci preparatów z jego zawartością do użytku miejscowego.