Strona główna | Medycyna estetyczna | 6 niecodziennych zastosowań b o t o k s u, o których nie miałaś pojęcia

6 niecodziennych zastosowań b o t o k s u, o których nie miałaś pojęcia

Istnieje wiele zastosowań b o t o k s u, o których być może nigdy nie słyszałaś, a które mogą spektakularnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak b o t o k s w medycynie może poprawić jakość Twojego życia.

 

Jeśli chodzi o zastosowanie b o t o k s u w medycynie estetycznej, znamy już naprawdę wiele kuracji i zabiegów. Preparat ten to doskonały środek do wypełniania zmarszczek, korekty poszczególnych partii twarzy, a także niezrównany mistrz w przywracaniu skórze świeżego, młodzieńczego wyglądu. Istnieje jednak jeszcze wiele innych zastosowań b o t o k s u, o których być może nigdy nie słyszałaś, a które mogą spektakularnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak b o t o k s  w medycynie może poprawić jakość Twojego życia.

 

Bo t o k s  – leczenie nadpotliwości

Nadmierne wydzielanie potu bywa prawdziwą zmorą: śliskie dłonie, mokre plamy pod pachami czy krople spływające po twarzy to dla wielu z nas codzienność. Zjawisko szczególnie nasila się w sytuacjach stresowych i w czasie upałów, często znacznie utrudniając normalne funkcjonowanie.

Walka z nadpotliwością nie jest łatwa – jeśli wszelkie inne metody zawiodły, warto rozważyć zastosowanie toksyny botulinowej. Leczenie nadpotliwości b o t o k s em polega na wprowadzaniu preparatu pod skórę za pomocą niewielkich nakłuć wykonywanych w odstępie około 1 cm. B o t o k s  aplikuje się precyzyjnie w miejscach o zwiększonej potliwości, na przykład pod pachami.

Aby zwiększyć dokładność i skuteczność zabiegu, można skorzystać z barwnika, który pomaga zidentyfikować punkty, w których wydzielanie potu jest największe. Kuracja trwa około 30 minut i jest prawie bezbolesna – przed jej przeprowadzeniem można dodatkowo zaaplikować krem znieczulający.

Wprowadzony pod skórę b o t o k s  blokuje działanie nerwów odpowiedzialnych za zaopatrywanie gruczołów wydzielania zewnętrznego, znacznie ograniczając wydzielanie potu.

Efekt kuracji zazwyczaj utrzymuje się przez około 6-8 miesięcy – po tym czasie można ją powtórzyć. Zabieg jest bezpieczny i poza lekkim zaczerwienieniem skóry do kilku godzin po nakłuciach, nie wywołuje skutków ubocznych.

 

B o t o k s  w neurologii

Zabiegi z wykorzystaniem b o t o k s u, czyli toksyny botulinowej, od dawna nie są już jedynie domeną salonów kosmetycznych – są również szeroko wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju chorób neurologicznych. B o t o k s s ma bowiem szczególną zdolność do rozluźniania spiętych i przykurczonych mięśni. Dzięki temu jest pomocny w leczeniu wielu schorzeń związanych z nieodpowiednim napięciem mięśniowym: migreny, szczękościsku czy spastyczności.

Warto wspomnieć, że stosowanie b o t o k s u w neurologii jest metodą stosunkowo bezpieczną i skuteczną – rzadko wywołuje skutki uboczne, a zabiegi z jego wykorzystaniem są proste i mało inwazyjne.

Na czym właściwie polega lecznicze działanie b o t o k s u? Toksyna botulinowa to naturalna substancja wytwarzana przez beztlenowe pałeczki jadu kiełbasianego. Ma ona zdolność do hamowania wydzielania acetylocholiny – jednego z najważniejszych neuroprzekaźników występujących w ludzkim organizmie. Zablokowanie ich utrudnia lub nawet uniemożliwia przewodzenie sygnałów przechodzących z nerwów do mięśni, hamując w ten sposób ich niepożądane reakcje. Dzięki temu poszczególne partie mięśni stają się rozluźnione, co prowadzi do znacznego złagodzenia wielu dokuczliwych objawów.

 

B o t o k s – leczenie szczękościsku

Szczękościsk, inaczej bruksizm, to schorzenie stomatologiczne objawiające się nadmiernym napięciem mięśni żuchwy. Powoduje ono zgrzytanie zębów, a co za tym idzie – ścieranie szkliwa, osłabienie uzębienia, a nawet zmiany zwyrodnieniowe w stawach. Odpowiednio zaaplikowany b o t o k s  na bruksizm pomaga znacznie zmniejszyć napięcie mięśni w problematycznych punktach.

Zabieg trwa krótko i jest prawie bezbolesny – czasem stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. B o t o k s  wstrzykuje się w mięśnie twarzy ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej napiętych miejsc. Efekty są widoczne już po 3 dniach od wykonania zabiegu i utrzymują się przez około 4-6 miesięcy. Aby kuracja była jeszcze bardziej skuteczna, po upływie tego czasu należy powtórzyć zabieg – najlepsze rezultaty uzyskuje się zwykle po dwóch latach stosowania b o t o k s u. Jedynym możliwym skutkiem ubocznym jest tutaj lekka, kosmetyczna zmiana rysów twarzy.

 

B o t o k s  – leczenie migren

B o t o k s wykorzystuje się także w leczeniu migren. Intensywne i nawracające bóle głowy zazwyczaj mają bardzo negatywny wpływ na jakość życia – ograniczają aktywność, utrudniają codzienne funkcjonowanie, a czasem nawet uniemożliwiają wykonywanie najprostszych czynności. Napady są nagłe i bardzo uciążliwe – dlatego też warto podjąć wszelkie możliwe kroki, aby wyleczyć to schorzenie.

B o t o k s na migrenę stosuje się po wcześniejszym ustaleniu, które mięśnie głowy uciskają nerwy odpowiedzialne za powstawanie bólu. Następnie wstrzykuje się toksynę w wybrane punkty – preparat powoduje rozluźnienie wybranych partii mięśniowych i zmniejszenie ucisku na nerwy. Rezultatem tego jest znaczne ograniczenie lub całkowite zlikwidowanie objawów migreny. Podobnie jak w przypadku stosowania b o t o k s u na szczękościsk czy nadpotliwość, efekty utrzymują się przez około 4-6 miesięcy.

Jeśli po tym okresie dolegliwości powrócą, zabieg należy powtórzyć. Szanse na skuteczne leczenie migreny b o t o k s em są bardzo duże – całkowite ustąpienie objawów ma miejsce u około 80% pacjentów. Zabieg jest bezbolesny, mało inwazyjny i nie wywołuje skutków ubocznych. Warto więc rozważyć leczenie migreny b o t o k s em, gdyż może ono okazać się najskuteczniejszą kuracją dostępną na polskim rynku.

 

B o t o k s  na przykurcze mięśniowe

Jak już dobrze wiemy, b o t o k s  jest doskonałym środkiem na wszelkiego rodzaju przykurcze mięśniowe. Wstrzykiwanie tego preparatu w mięśnie pomaga w leczeniu licznych schorzeń neurologicznych i ortopedycznych, takich jak spastyczność – wzmożone napięcie mięśniowe, które powstaje samoistnie, bez naszej ingerencji, na skutek działania niekorzystnych czynników, na przykład urazu.

Tradycyjną metodą leczenia spastyczności są tabletki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe. Wadą takiej kuracji jest jednak to, że w przypadku stosowania środków doustnych napięcie zmniejsza się we wszystkich mięśniach, a nie tylko tych dotkniętych schorzeniem. Długotrwałe stosowanie takiej metody leczenia może więc prowadzić do osłabienia i znacznego obniżenia sprawności pacjenta. Ponadto przyjmowanie tego rodzaju leków uzależnia oraz wywołuje szereg skutków ubocznych – między innymi osłabienie, senność czy problemy z koncentracją.

W leczeniu spastyczności często stosuje się także ćwiczenia rehabilitacyjne, jednak ich skuteczność nie zawsze jest zadowalająca. B o t o k s  na przykurcze mięśniowe jest więc bardzo precyzyjnym i efektywnym sposobem walki z tym schorzeniem – preparat wstrzykuje się jedynie w określone grupy mięśniowe, dzięki czemu działa on jedynie w miejscach problematycznych i nie wywołuje negatywnego wpływu na inne mięśnie czy organy. Leczenie spastyczności b o t o k s em może więc przynieść naprawdę dobre i długotrwałe efekty w krótkim czasie i bez skutków ubocznych.

 

B o t o k s  – leczenie zeza

Leczenie zeza b o t o k s em to kolejny przykład medycznego zastosowania toksyny botulinowej. Zez to nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych, które znacząco i negatywnie wpływa na sprawność widzenia. Zazwyczaj wadę tę koryguje się za pomocą okularów. Leczenie zeza warto rozpocząć już we wczesnym dzieciństwie, gdyż wraz z wiekiem szanse na jego całkowite wyleczenie maleją. W przypadku osób dorosłych okulary korekcyjne nie przyniosą już efektów, gdyż wada jest zbyt mocno utrwalona – wówczas pozostaje jedynie leczenie operacyjne, które jednak prowadzi do osłabienia narządu wzroku.

Leczenie zeza b o t o k s em jest o wiele mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne – efekty takiej kuracji jednak mogą nie być równie trwałe jak w przypadku operacji. Dodatkową zaletą tej terapii jest jednak to, że wstrzyknięcie b o t o k s u w okolice oczu pomaga także pozbyć się kurzych łapek i innych drobnych zmarszczek. Warto więc rozważyć leczenie zeza b o t o k s em, gdyż metoda ta jest naprawdę bezpieczna i przynosi wiele dodatkowych korzyści.

 

VideoKONSULTACJE
UMÓW WIZYTĘ
PRZEZ INTERNET
Kontakt

KONTAKT