Rozstępy to zmiany skórne, które wyglądają nieestetycznie. Zmiany powstają wskutek znacznego i gwałtownego rozciągnięcia skóry wynikającego z ciąży, przybrania lub utraty na wadze. Wielu z pacjentów uświadczyło tych zmian w okresie dojrzewania, kiedy często gwałtownie rośniemy. Te same zaburzenia, mogą doprowadzić do niektórych chorób skórnych. Lekarze szacują, że problem rozstępów aktualnie dotyczy 90% kobiet, oraz około 70% mężczyzn.
Na początku, gdy powstają, obszar zmian, np. bok brzucha, jest zaczerwieniony, by z czasem wyblaknąć i pozostać na naszym ciele w formie białych strug. Wszystko za sprawą upośledzenia fibroplastów, czyli komórek, które produkują włókna kolagenowe i elastynę. Dzięki temu odpowiadają za napiętą oraz jędrną skórę.
Do niedawna panowało przekonanie, że jest to problem wyłącznie kobiet, jednak dziś wiemy, że to nie prawda. Mężczyźni również cierpią również na tę przypadłość. Najczęściej jest to wywołane przez gwałtowny wzrost lub po siłowni, gdy zbyt gwałtownie rzeźbimy swoją sylwetkę. Problemem naszych czasów stały się również rozstępy po sterydach, które zdaniem lekarzy najtrudniej jest usunąć.
Blizny, to nasze niechlubne, często nieestetyczne pamiątki po naszych urazach, trądziku lub zabiegach, którym poddaliśmy się w przeszłości. Powstają, gdy rana jest głęboka na tyle, by nie tylko uszkodzić skórę właściwą, ale również dalsze warstwy w głąb skóry.
Blizny różnią się przede wszystkim kształtem i rozmiarem. Wynika to głównie z przyczyny urazu oraz miejsca, gdzie do niego doszło. Inaczej leczyć będzie się oparzona wrzątkiem ręka, a inaczej skaleczony nożem brzuch. Czynnikami, które wpływają jeszcze na wygląd blizny, to czas gojenia oraz indywidualne predyspozycje każdego z nas do procesu bliznowacenia. Jakie mamy rodzaje blizn?
Podstawowym rodzajem są blizny zwykłe. Najczęściej powstają u dzieci, wskutek urazów, których doświadczamy w młodzieńczych latach. Czasem są to również znaki pooperacyjne, które możemy dostrzec także u dorosłych. Zmiany te kształtują się przez ponad pół roku od doznania urazu. Na początku proces formowania może być swędzący lub pieczący. Z czasem obszar uszkodzenia staje się twardy, by z czasem przekształcić się w miękką warstwę, która będzie już nam towarzyszyć.
Drugim najczęściej spotykanym rodzajem są keloidy, czyli Bliznowce. Są to zmiany, które powstają w trakcie gojenia rany. Zawdzięczamy je naroślom, które powstają ponad poziomem skóry i z czasem tworzą wybrzuszenia. Najczęściej mają barwę ciemnoczerwoną lub różową. Wszystko za sprawą nadmiernej produkcji kolagenu, który powstaje przy nadmiernej produkcji przy okazji skaleczeń lub zranień.
Ostatnim rodzajem są przykurcze bliznowate, które powstają w przypadku urazowego ubytku skóry. Niestety, ten rodzaj zmian należy leczyć operacyjnie, ponieważ ten rodzaj zmian może obejmować okoliczne mięśnie oraz ścięgna, powodując ograniczenie naszej mobilności.
W naszej Warszawskiej klinice oferujemy pacjentom szereg zabiegów, które pozwolą się uporać z niepożądanymi zmianami. Jednym z zabiegów, które polecamy, jest usuwanie blizn laserem frakcyjnym.
Zabieg jest małoinwazyjny, dzięki czemu możemy go stosować na wszystkie partie ciała. Efekty zobaczymy praktycznie od razu, więc zmiana, która była nieestetyczna, lub wpędzała nas w kompleksy, szybko przejdzie w niepamięć. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i daje dużo większy komfort niż inne dostępne metody.
Przed zabiegiem laserowym pacjent otrzymuje miejscowe znieczulenie w postaci kremu, dlatego usuwanie rozstępów i blizn laserem można określić jako bezbolesny. Następnie lekarz za pomocą lasera „dziurkuje” skórę pacjenta wysyłając wiązki światła, które wnikają głęboko do włókien kolagenowych. Na skórze powstają mikrokolumny skoagulowanej tkanki, a pomiędzy nimi pozostaje nieuszkodzona tkanka, która ma za zadanie zregenerować i odbudować miejsca, które poddano laseroterapii. W efekcie tkanka, na której występowały blizny i rozstępy, zostaje zastąpiona nową.
W efekcie działań lekarza dochodzi do usunięcia wszelkiego rodzaju blizn potrądzikowych lub przerostowych. Zabieg jest bezpieczny, jednak jest odradzany w stosunku do osób cierpiących na epilepsję, lub choroby nowotworowe. Czasowo nie powinny się poddawać zabiegowi osoby zażywające antybiotyki lub sterydy.
Bardzo często, pacjenci decydują się na poddawanie zabiegowi zimą, gdyż opalenizna może być dodatkową komplikacją. Właśnie dlatego, lekarze informują, że nie wolno się opalać miesiąc przed poddaniem się zabiegowi oraz miesiąc po nim.
Leczenie rozstępów to coraz większy problem. Liczba osób, których problem ten dotyczy, z każdym rokiem rośnie. Jest wiele metod, którymi możemy pozbyć się niechcianych zmian.
Pierwszą, najbardziej zalecaną przez ekspertów metodą jest szybka reakcja na powstające pręgi. Żeby w zarodku zapobiegać powstaniu rozstępów w przyszłości, zaleca się stosowanie głębokiego peelingu, mezoterapii lub dermobrazji. Oba zabiegi, stymulują produkcję elastyny i kolagenu, co pozwala na wczesne zaleczenie zmian.
Wielu ekspertów zaleca stosowanie różnego typu preparatów kosmetycznych, które pomagają znacznie zmniejszyć lub zakryć niepożądaną zmianę, jednak żadna kosmetyczna metoda, nie będzie tak skuteczna, jak interwencja lekarza, która może zaleczyć zmianę, i wymazać ją z naszej pamięci.
W skład listy zabiegów na rozstępy wchodzi również wykorzystanie lasera frakcyjnego. Jego zastosowanie pozwoli nam zredukować lub usunąć niechcianą zmianę. Proces gojenia po zabiegu trwa około 2 tygodni, a by osiągnąć kompletny efekt, zaleca się wykonanie około 3 zabiegów.
Podaj swoje imię, numer telefonu oraz e-mail a my skontaktujemy się z Tobą aby umówić dogodny termin wizyty.
Możesz również zadzwonić do nas: 22 126 80 00 lub napisać: recepcja@preibisz.com