Na czym polega zabieg? Jakie są jego efekty?
Jeśli zauważyliście Państwo na twarzy pierwsze zmarszczki, a Twoja skóra widocznie traci jędrność, to czas pomyśleć o zabiegu osoczem bogatopłytkowym. Dzięki niemu możesz wygładzić skórę i pobudzić fibroblasty do produkcji kolagenu. Jest on też idealnym sposobem na likwidację rozstępów, czy powstrzymanie procesu łysienia. Wystarczy już jeden zabieg w naszej klinice medycyny estetycznej, by zauważyć widoczne efekty odnowy i regeneracji skóry.
Na czym polega zabieg?
Pacjenci, którzy przychodzą do naszej kliniki Preibisz Skin Doctors często pytają, czy zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego polega na przytaczaniu krwi. Nic podobnego. Zabieg ten opiera się wyłącznie o wstrzyknięcie pod skórę osocza uzyskanego z własnej krwi pacjenta. Jest on więc całkowicie bezpieczny i nie powoduje powikłań typu alergie, gdyż nie może wystąpić zła reakcja organizmu na własną krew. Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego polega na pobraniu u pacjenta od 8 do 24 ml krwi, a następnie odwirowaniu jej w specjalnej wirówce. Dla porównania- w trakcie standardowego pobrania krwi w laboratorium pacjent oddaje się zwykle około 10 ml krwi. Po co odwirowuje się krew? Po to, aby oddzielić od siebie erytrocyty (czerwone krwinki), leukocyty (białe krwinki) oraz trombocyty (płytki krwi) i osocze. Do zabiegu wykorzystującego osocze bogatopłytkowe potrzebne są bowiem tylko płytki krwi oraz osocze. Z tym, że najważniejsze w tym zabiegu są płytki krwi, gdyż to one zawierają specjalne składniki stymulujące komórki do odnowy. Dzięki podaniu ich pod skórę przez wstrzyknięcie, płytki te docierają do komórek macierzystych i fibroblastów i tam pobudzają je do działania. Szybkość zabiegu ma tu bardzo duże znaczenie, gdyż żywotność stymulatorów w probówce jest dość krótka. Osocze bogatopłytkowe podawane jest w naszej klinice medycyny estetycznej albo w formie mezoterapii albo liniowo- w formie zastrzyków. Ta druga forma podania ma na celu wypełnienie większych zmarszczek, czy fałdów skóry. Przed każdym zabiegiem skóra pacjenta smarowana jest znieczulającym kremem, co łagodzi nieprzyjemne odczucie nakłuwania skóry.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg nie wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Pacjent musi tylko pamiętać, aby trzy dni przed wykonaniem zabiegu nie przyjmował aspiryny ani innych leków, które mają wpływ na krzepliwość krwi. Osoby ze skłonnością do zasinień powinny również zadbać o to, by tydzień przed wstrzyknięciem osocza bogatopłytkowego stosować krem z witaminą K i wsmarowywać go w miejsca, które poddane zostaną zabiegowi. Osoba chcąca skorzystać z zabiegu osoczem bogatopłytkowym nie może też chorować na takie choroby jak: zaburzenia krzepnięcia krwi, ostre zakażenia, czy też choroby autoimmunologiczne.
Jakie są efekty zabiegu osoczem bogatopłytkowym?
Głównym efektem, który zauważają pacjenci naszej kliniki, jest lepsze napięcie skóry i poprawa jej kolorytu. To przede wszystkim zasługa czynnika wzrostu śródbłonka naczyń, który jest uwalniany przez trombocyty w trakcie zabiegu. Powoduje on lepsze odżywienie i dotlenienie komórek. Kolejnym widocznym efektem jest wygładzenie skóry, czyli redukcja drobnych zmarszczek oraz rozstępów. Dzięki płytkom krwi następuje bowiem pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu, który odpowiada za jędrność i młody wygląd skóry. U osób, które miały problem z łysieniem, zauważalny jest wzrost nowych włosów i mocniejsza ich struktura. Efekty widać już po pierwszym zabiegu, ale aby wzmocnić efekt działania osocza bogatopłytkowego oraz przedłużyć czas intensywniejszej regeneracji skóry, zalecamy, aby zabieg powtarzać. Osoby, którym zależy na efekcie odmłodzenia skóry i jej „ożywienia”, mogą zastosować też serię zabiegów powtarzanych co 2-4 tygodnie. Ilość zabiegów jest ustalana indywidualnie z lekarzem prowadzącym.