Kosmetyczne i farmakologiczne leczenie trądziku
Trądzik stereotypowo jest kojarzony z okresem dojrzewania, burzy hormonalnej oraz tym, że występuje głównie u nastolatków. Jednak w ostatnich latach do lekarzy dermatologów zgłasza się coraz więcej osób dorosłych w wieku powyżej trzydziestego, a czasem nawet pięćdziesiątego roku życia. Okazuje się bowiem, że leczenie trądziku w wieku dorosłym nie jest takie proste i wizyta u specjalisty jest wręcz konieczna.
Jakie są przyczyny trądziku?
Trądzik jest określany jako przewlekła choroba zapalna meszków łojowo-włosowych, która uaktywnia się pod wpływem zwiększonego wydzielania hormonów. Następuje wówczas zwiększona produkcja wydzieliny zwanej łojem, zmienia się jej skład, powstają zaburzenia w pracy komórek wyściełających przewód wyprowadzający łój, złuszczone komórki blokują ujścia gruczołów, gromadzi się w nich wydzielina będąca pożywką dla bakterii i powstaje odczyn zapalny.
Kto ma problemy z trądzikiem?
U młodzieży trądzik występuje rozlegle na twarzy, ale także na ramionach, dekolcie, plecach. Krostki mogą mieć postać wypukłych czerwonych grudek lub guzków wypełnionych ropą. O ile młodzieńczy trądzik to jeden z aspektów dojrzewania, o tyle u dorosłych pojawia się on w zupełnie innych okolicznościach.
W przypadku dorosłych jako przyczynę wystąpienia trądziku wskazać można uwarunkowanie genetyczne, stres nasilający produkcję łoju, niewłaściwy styl życia i żywienia. Nieodpowiednia dieta obfitująca w produkty bogate w cukier, wysokoprzetworzone prowadzi do gwałtownych wzrostów poziomu insuliny we krwi, co z kolei pobudza produkcję androgenów i zwiększa wydzielanie łoju. U dorosłych naskórek wyściełający komórki gruczołowe ulega większemu rogowaceniu, powodując zatkanie przewodów łojowych, przez które gęsta wydzielina nie może się wydostać i korzystając z obecności bakterii beztlenowych tworzy stan zapalny. W tym przypadku trądzik przybiera postać ropnych guzków i nacieków, które lokują się zwykle w dolnej części twarzy tj. w okolicach brody, ust, mogą występować także na szyi.
Skuteczne leczenie trądziku
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów tj. toniki, kremy, maści czy maseczki przeznaczone dla cery trądzikowej. Zapewne nie jedna osoba borykająca się z tym schorzeniem próbowała na początku samodzielnie pokonać zmiany na skórze. O ile taki sposób leczenia może przynieść doraźne korzyści, o tyle aby wyleczyć trądzik i trwale pozbyć się problemu konieczna jest wizyta u specjalisty.
W Preibisz SkinDoctors
Optymalne rezultaty leczenia uzyskasz, działając dwutorowo. Po pierwsze: korzystając z opieki lekarza dermatologa, który dobierze dla Ciebie odpowiednią kurację. Po drugie: wspomagając leczenie wizytami u kosmetyczki, która załagodzi stany zapalne i oczyści zrogowaciałą skórę twarzy. W naszej klinice lekarz dermatolog i kosmetyczka ściśle współpracują ze sobą, aby jak najlepiej dostosować metody i kolejne etapy leczenia do potrzeb pacjenta.
Podczas wizyty lekarz dermatolog postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie, zapisując antybakteryjne maści i żele do smarowania zmian skórnych, które złagodzą je i pomogą w opróżnianiu gruczołów z łoju. Jeśli uzna, że trądzik jest w fazie zaawansowanej zaproponuje antybiotyk lub inne leki hamujące wydzielanie sebum i zwalczające bakterie.
Jednoczesne zastosowanie odpowiednich zabiegów kosmetycznych poprawi wygląd Twojej skóry. Odpowiedni peeling złuszczy naskórek, zmniejszy widoczne blizny i przebarwienia. Osoba dorosła może skorzystać z zabiegu mikrodermabrazji będącego alternatywą dla peelingów tradycyjnych. Warto zapytać lekarza również o laserowe leczenie trądziku, być może będzie to metoda odpowiednia dla Ciebie.
W Preibisz SkinDoctors już dawno znaleźliśmy odpowiedź na pytanie, jak skutecznie wyleczyć trądzik. Kluczem jest dwutorowość działania – współpraca dermatologa i kosmetyczki. Jeśli dodać do tego samodzielne dbanie o higienę skóry oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków, efekt może być naprawdę długotrwały.