Jeśli chodzi o zastosowanie botoks u w medycynie estetycznej, znamy już naprawdę wiele kuracji i zabiegów. Preparat ten to doskonały środek do wypełniania zmarszczek, korekty poszczególnych partii twarzy, a także niezrównany mistrz w przywracaniu skórze świeżego, młodzieńczego wyglądu. Istnieje jednak jeszcze wiele innych zastosowań botoks u, o których być może nigdy nie słyszałaś, a które mogą spektakularnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak botoks w medycynie może poprawić jakość Twojego życia.
Botoks – leczenie nadpotliwości
Nadmierne wydzielanie potu bywa prawdziwą zmorą: śliskie dłonie, mokre plamy pod pachami czy krople spływające po twarzy to dla wielu z nas codzienność. Zjawisko szczególnie nasila się w sytuacjach stresowych i w czasie upałów, często znacznie utrudniając normalne funkcjonowanie.
Walka z nadpotliwością nie jest łatwa – jeśli wszelkie inne metody zawiodły, warto rozważyć zastosowanie toksyny botulinowej. Leczenie nadpotliwości botoks em polega na wprowadzaniu preparatu pod skórę za pomocą niewielkich nakłuć wykonywanych w odstępie około 1 cm. botoks aplikuje się precyzyjnie w miejscach o zwiększonej potliwości, na przykład pod pachami.
Aby zwiększyć dokładność i skuteczność zabiegu, można skorzystać z barwnika, który pomaga zidentyfikować punkty, w których wydzielanie potu jest największe. Kuracja trwa około 30 minut i jest prawie bezbolesna – przed jej przeprowadzeniem można dodatkowo zaaplikować krem znieczulający.
Wprowadzony pod skórę botoks blokuje działanie nerwów odpowiedzialnych za zaopatrywanie gruczołów wydzielania zewnętrznego, znacznie ograniczając wydzielanie potu.
Efekt kuracji zazwyczaj utrzymuje się przez około 6-8 miesięcy – po tym czasie można ją powtórzyć. Zabieg jest bezpieczny i poza lekkim zaczerwienieniem skóry do kilku godzin po nakłuciach, nie wywołuje skutków ubocznych.
Botoks w neurologii
Zabiegi z wykorzystaniem botoks u, czyli toksyny botulinowej, od dawna nie są już jedynie domeną salonów kosmetycznych – są również szeroko wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju chorób neurologicznych. botoks s ma bowiem szczególną zdolność do rozluźniania spiętych i przykurczonych mięśni. Dzięki temu jest pomocny w leczeniu wielu schorzeń związanych z nieodpowiednim napięciem mięśniowym: migreny, szczękościsku czy spastyczności.
Warto wspomnieć, że stosowanie botoks u w neurologii jest metodą stosunkowo bezpieczną i skuteczną – rzadko wywołuje skutki uboczne, a zabiegi z jego wykorzystaniem są proste i mało inwazyjne.
Na czym właściwie polega lecznicze działanie botoks u? Toksyna botulinowa to naturalna substancja wytwarzana przez beztlenowe pałeczki jadu kiełbasianego. Ma ona zdolność do hamowania wydzielania acetylocholiny – jednego z najważniejszych neuroprzekaźników występujących w ludzkim organizmie. Zablokowanie ich utrudnia lub nawet uniemożliwia przewodzenie sygnałów przechodzących z nerwów do mięśni, hamując w ten sposób ich niepożądane reakcje. Dzięki temu poszczególne partie mięśni stają się rozluźnione, co prowadzi do znacznego złagodzenia wielu dokuczliwych objawów.
Botoks – leczenie szczękościsku
Szczękościsk, inaczej bruksizm, to schorzenie stomatologiczne objawiające się nadmiernym napięciem mięśni żuchwy. Powoduje ono zgrzytanie zębów, a co za tym idzie – ścieranie szkliwa, osłabienie uzębienia, a nawet zmiany zwyrodnieniowe w stawach. Odpowiednio zaaplikowany botoks na bruksizm pomaga znacznie zmniejszyć napięcie mięśni w problematycznych punktach.
Zabieg trwa krótko i jest prawie bezbolesny – czasem stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. botoks wstrzykuje się w mięśnie twarzy ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej napiętych miejsc. Efekty są widoczne już po 3 dniach od wykonania zabiegu i utrzymują się przez około 4-6 miesięcy. Aby kuracja była jeszcze bardziej skuteczna, po upływie tego czasu należy powtórzyć zabieg – najlepsze rezultaty uzyskuje się zwykle po dwóch latach stosowania botoks u. Jedynym możliwym skutkiem ubocznym jest tutaj lekka, kosmetyczna zmiana rysów twarzy.
Botoks – leczenie migren
botoks wykorzystuje się także w leczeniu migren. Intensywne i nawracające bóle głowy zazwyczaj mają bardzo negatywny wpływ na jakość życia – ograniczają aktywność, utrudniają codzienne funkcjonowanie, a czasem nawet uniemożliwiają wykonywanie najprostszych czynności. Napady są nagłe i bardzo uciążliwe – dlatego też warto podjąć wszelkie możliwe kroki, aby wyleczyć to schorzenie.
botoks na migrenę stosuje się po wcześniejszym ustaleniu, które mięśnie głowy uciskają nerwy odpowiedzialne za powstawanie bólu. Następnie wstrzykuje się toksynę w wybrane punkty – preparat powoduje rozluźnienie wybranych partii mięśniowych i zmniejszenie ucisku na nerwy. Rezultatem tego jest znaczne ograniczenie lub całkowite zlikwidowanie objawów migreny. Podobnie jak w przypadku stosowania botoks u na szczękościsk czy nadpotliwość, efekty utrzymują się przez około 4-6 miesięcy.
Jeśli po tym okresie dolegliwości powrócą, zabieg należy powtórzyć. Szanse na skuteczne leczenie migreny botoks em są bardzo duże – całkowite ustąpienie objawów ma miejsce u około 80% pacjentów. Zabieg jest bezbolesny, mało inwazyjny i nie wywołuje skutków ubocznych. Warto więc rozważyć leczenie migreny botoks em, gdyż może ono okazać się najskuteczniejszą kuracją dostępną na polskim rynku.
Botoks na przykurcze mięśniowe
Jak już dobrze wiemy, botoks jest doskonałym środkiem na wszelkiego rodzaju przykurcze mięśniowe. Wstrzykiwanie tego preparatu w mięśnie pomaga w leczeniu licznych schorzeń neurologicznych i ortopedycznych, takich jak spastyczność – wzmożone napięcie mięśniowe, które powstaje samoistnie, bez naszej ingerencji, na skutek działania niekorzystnych czynników, na przykład urazu.
Tradycyjną metodą leczenia spastyczności są tabletki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe. Wadą takiej kuracji jest jednak to, że w przypadku stosowania środków doustnych napięcie zmniejsza się we wszystkich mięśniach, a nie tylko tych dotkniętych schorzeniem. Długotrwałe stosowanie takiej metody leczenia może więc prowadzić do osłabienia i znacznego obniżenia sprawności pacjenta. Ponadto przyjmowanie tego rodzaju leków uzależnia oraz wywołuje szereg skutków ubocznych – między innymi osłabienie, senność czy problemy z koncentracją.
W leczeniu spastyczności często stosuje się także ćwiczenia rehabilitacyjne, jednak ich skuteczność nie zawsze jest zadowalająca. botoks na przykurcze mięśniowe jest więc bardzo precyzyjnym i efektywnym sposobem walki z tym schorzeniem – preparat wstrzykuje się jedynie w określone grupy mięśniowe, dzięki czemu działa on jedynie w miejscach problematycznych i nie wywołuje negatywnego wpływu na inne mięśnie czy organy. Leczenie spastyczności botoks em może więc przynieść naprawdę dobre i długotrwałe efekty w krótkim czasie i bez skutków ubocznych.
Botoks – leczenie zeza
Leczenie zeza botoks em to kolejny przykład medycznego zastosowania toksyny botulinowej. Zez to nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych, które znacząco i negatywnie wpływa na sprawność widzenia. Zazwyczaj wadę tę koryguje się za pomocą okularów. Leczenie zeza warto rozpocząć już we wczesnym dzieciństwie, gdyż wraz z wiekiem szanse na jego całkowite wyleczenie maleją. W przypadku osób dorosłych okulary korekcyjne nie przyniosą już efektów, gdyż wada jest zbyt mocno utrwalona – wówczas pozostaje jedynie leczenie operacyjne, które jednak prowadzi do osłabienia narządu wzroku.
Leczenie zeza botoks em jest o wiele mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne – efekty takiej kuracji jednak mogą nie być równie trwałe jak w przypadku operacji. Dodatkową zaletą tej terapii jest jednak to, że wstrzyknięcie botoks u w okolice oczu pomaga także pozbyć się kurzych łapek i innych drobnych zmarszczek. Warto więc rozważyć leczenie zeza botoks em, gdyż metoda ta jest naprawdę bezpieczna i przynosi wiele dodatkowych korzyści.