Słysząc słowo „wakacje” pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl to złoty piasek na ulubionej plaży, relaks przy akompaniamencie dźwięków przyrody, czy – dający satysfakcję – trud poniesiony na górskim szlaku. Jednak nawet najlepiej zaplanowane wyjazdy urlopowe mogą zostać pokrzyżowane przez  nieproszonych gości.  Po przeczytaniu tego artykułu dowiecie się jak postępować w przypadku pokąsania przez owady.

Co możemy zrobić, żeby uniknąć ukąszenia?

Niestety nie potrafimy w stu procentach uniknąć ukąszeń przez owady. Są jednak sposoby, które pozwalają znacznie zminimalizować ryzyko. Oczywistym jest, że dobrze jest  chronić całe ciało mechaniczną barierą w postaci odzieży z długimi rękawami. Jednak , gdy temperatura na zewnątrz osiąga wysoką wartość,  jest to bardzo trudne, szczególnie  u dzieci. Zawsze jednak pamiętajmy chociaż o nakryciu głowy oraz użyciu repelentów. Są to specjalne środki, które odstraszają owady i mogą ochronić nas przed ukąszeniem. Naszym Pacjentom polecamy  zaopatrzenie się w środki, które dostępne są w sklepach dla wędkarzy. Są one najskuteczniejsze.

Kto jest bardziej narażony na ukąszenia: dzieci, czy dorośli?

Dla kleszcza czy też  komara nie ma znaczenia, kto jest jego ofiarą. Wyczuwają one bezpośrednią bliskość potencjalnego żywiciela i najzwyczajniej w świecie-atakują. Dzieci częściej mogą być narażone na kontakt z owadami z tego powodu, iż więcej czasu przebywają na świeżym powietrzu. Wspaniała zabawa w wysokich trawach czy też chowanie się w krzakach zwiększają w znacznym stopniu prawdopodobieństwo ukąszeń przez kleszcze.

Co zrobić po ukąszeniu przez komary, kleszcze lub owady błonkoskrzydłe (osy, pszczoły)?

KOMARY – należy na  miejsce ukąszenia nanieść na przykład preparat chłodzący, którego zadaniem jest łagodzenie występującego świądu lub preparat antyhistaminowy w żelu, dostępny w każdej aptece. Jeżeli odczyn zapalny jest duży lub bardzo swędzący wtedy warto sięgnąć po doustny preparat antyhistaminowy.

KLESZCZE – w tym przypadku najważniejsze jest jak najszybsze wyjęcie kleszcza. Można to zrobić za pomocą specjalnego lassa dostępnego w aptece. Nawet pozostawienie fragmentu kleszcza po nieudolnym wyjmowaniu go z ciała jest lepsze niż zwlekanie z jego usunięciem. Po wyrwaniu kleszcza miejsce trzeba nadal obserwować. Jeżeli pojawi się rumień w tym lub innym miejscu na skórze, należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa w celu konsultacji powstałej zmiany.

PSZCZOŁY, OSY – należy łagodzić ból powstały w miejscu użądlenia preparatami chłodzącymi lub okładami z lodu oraz obserwować, czy nie powstaje trwałe zaczerwienienie. Jeżeli u osoby ukąszonej przez owady błonkoskrzydłe występuje przyspieszony oddech, rozkojarzenie, szybsze bicie serca, czy gorączka należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia. Z dużym prawdopodobieństwem osoba ta jest uczulona na jad tych owadów. Może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, a to jest  sytuacja zagrożenia życia.

Mamy nadzieję, że zebrane w tym poradniku informacje pomogą Wam w pełni cieszyć się wakacjami a  w przypadku ukąszenia zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. W razie braku pewności co do tego, czy ukąszenie może nieść za sobą jakieś negatywne skutki zdrowotne, zapraszamy na konsultacje dermatologiczno-alergologiczne do Preibisz SkinDoctors.

Zobacz inne nasze artykuły:

https://www.preibisz.com/porady/jak-wyglada-kurzajka/

https://www.preibisz.com/porady/szkodliwosc-a-bezpieczne-opalanie-na-solarium-warszawa/