System nici PDO stworzono i opatentowano w Korei Południowej w 2008 r. – w ciągu ostatnich kilku lat zabiegi z jego wykorzystaniem stały się bardzo popularne niemal na całym świecie. O niciach PDO mówi się, że to najlepszy, najbezpieczniejszy i nieinwazyjny zabieg liftingujący. Zabiegi z użyciem nici PDO stały się poważną konkurencją dla zabiegów chirurgicznych.

Należy jednak pamiętać, że zabiegi z nićmi PDO powinny być przeprowadzone przez doświadczonych i wyszkolonych specjalistów takich jak dr Łukasz Preibisz – międzynarodowy trener liftingu nićmi PDO.

Czym są nici PDO?

PDO to skrót od nazwy silnego syntetycznego włókna polidioksanonu, znanego w medycynie już od ponad 20 lat. Pierwotnie używano go do produkcji wchłanialnych nici chirurgicznych, wykorzystywanych podczas operacji, implantologii ortopedycznej, a także w urologii, ginekologii czy okulistyce.

Nici ze względu na ich budowę, można podzielić na nici Mono (pojedyncze włókno polidioksanonu), nici Twin (podwójne włókno), nici skręcone na igle stosowane do unoszenia tkanek i skóry, oraz nici haczykowe – zaopatrzone w specjalne haczyki podtrzymujące opadające tkanki.

Standardowo nici PDO stosuje się do pobudzania produkcji kolagenu, napinania i wygładzania skóry. Doskonale sprawdzają się w zabiegach wygładzania zmarszczek mimicznych, dekoltu, szyi, przy liftingu podbródka czy zwiększaniu objętości policzków. Nici skręcone używane są do unoszenia skóry oraz tkanek podskórnych np. w zabiegach odciągnięcia fałdów nosowo – wargowych lub podniesienia powiek. Choć może trudno w to uwierzyć, te niewielkie nici są w stanie unosić i podtrzymywać opadające tkanki.

PDO to coś więcej niż lifting twarzy, do czego jeszcze służą?

Okazuje się, że nici PDO mają niemal nieograniczone możliwości jeśli chodzi o ich dobroczynne oddziaływanie na skórę i tkanki podskórne. Z jednej strony przyczyniają się do wzrostu produkcji kolagenu , który sprawia, że skóra staje się jędrna i napięta. Z drugiej zaś inicjują proces syntezy naturalnego kwasu hialuronowego, czyniąc tkanki bardziej nawilżonymi. Niezwykłe działanie nici wykorzystuje się do:

Jedną z grup kobiet, które mogą skorzystać z zabiegów z użyciem nici, są kobiety po porodach. Zdarza się, że w trakcie porodu uszkodzone zostają mięśnie krocza lub są one nieprawidłowo zszyte. Wówczas zastosowanie haczykowatych nici wzmocni, ujędrni znacząco mięśnie i przywróci im prawidłowe funkcje.

Czy nici PDO są bezpieczne?

Nici PDO jako nowość na rynku medycznym występują jedynie w obrębie medycyny estetycznej. W samej medycynie włókno polidioksanonu stosowane jest od ponad 20 lat. W tym czasie przeprowadzono wiele tysięcy zabiegów z zastosowaniem tego materiału. Do tej pory nie znaleziono powodu, aby go wycofać, ponieważ nie zgłaszano powikłań i działań niepożądanych w związku z użyciem PDO. Polidioksanon był wielokrotnie badany i aktualnie uważany jest za materiał o wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Nici wchłaniają się stosunkowo szybko, dlatego też nie powodują powstawania zwłóknień czy blizn. Co więcej, nici mogą być bezpiecznie stosowane u osób z alergiami oraz u osób niemal w każdym wieku. Wystarczy zastosować odpowiednią do liczby fibroblastów liczbę nici, aby poprawić kondycję skóry.

Jak działają nici PDO?

Lekarz wprowadzając w głębokie warstwy skóry nici PDO unosi i jednocześnie napina skórę. Wprowadzone nici rozpoczynają pobudzanie fibroblastów do syntezy kolagenu. Dzięki temu zabiegowi zostają wygładzone zmarszczki, naciągnięte tkanki, a skóra staje się bardziej jędrna.

Widoczną gołym okiem poprawę kondycji skóry można zaobserwować już po pierwszym zabiegu, zaś główny proces syntezy kolagenu rozpoczyna się po ok. 14 dniach od zabiegu. Nici całkowicie rozpuszczają się w czasie ok. 24 miesięcy.

Jakie są wskazania do liftingu twarzy?

Dla dociekliwych: jak wygląda zabieg?

Zabieg trwa ok. 30 minut, nie wymaga specjalnych przygotowań i jest bezinwazyjny. Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe i można poddać go zabiegowi. Lekarz wprowadza pod skórę nici PDO na bardzo cienkiej igle – pacjent odczuwa jedynie delikatne ukłucia. Po zabiegu można wrócić do normalnego trybu dnia codziennego.