umów wizytę / zabieg

Jak wygląda kurzajka?

Wszyscy doskonale wiemy, czym jest kurzajka, czyli brodawka zwykła. Zdajemy sobie sprawę, że jest to zmiana skórna, której bardzo trudno się pozbyć. Większość z nas również wie, że tego typu brodawki wywołane są przez wirusy brodawczaka ludzkiego. Nie każdy jest jednak świadomy, że kurzajki potocznie nazywane są kokosiankami.

Jak wygląda kurzajka?

Nie wszyscy też wiedzą jak naprawdę wyglądają. W Internecie pojawia się pełno zdjęć i porównań do zwykłego odcisku. Jednak jeśli coś takiego pojawi się na naszym ciele, nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, czym naprawdę jest. Okazuje się, że ze względu na to, w jakim miejscu kurzajki występują, różnią się wyglądem. Jak zatem wygląda brodawka na stopie, a jak na rękach?
I jakie są jej objawy?

Do najczęstszych objawów zalicza się zmiany skórne w postaci zgrubień. Kokosianki najczęściej występują na stopach oraz na dłoniach i mają barwę naszej skóry. Ich wielkość różni się w zależności od miejsca występowania. Jeśli ulokowane są na dłoniach osiągają około 1 cm. Gdy znajdują się na stopach, wtedy ich wielkość może sięgać nawet do 2 cm. Te drugie są o wiele bardziej bolesne i mogą utrudniać chodzenie.

W zależności od odmiany mają różny wygląd. Wyróżniamy zatem kurzajki zwykłe oraz płaskie. Do tych drugich zalicza się m.in. brodawki mozaikowe.

 

Kurzajki płaskie:

To tzw. płaskie zmiany na skórze. Przyjmują barwę naszej skóry lub nieco ciemniejszy ton.
Są chropowate, mogą wydawać się błyszczące i osiągają wielkość od 1 do 3 milimetrów. Wyglądają na „spłaszczone narośla” i nieco wystają ponad powierzchnię skóry.  Zwykle pojawiają się na dłoniach oraz na twarzy. Najczęściej dotykają dzieci i młodzież. Zazwyczaj nie towarzyszą im żadne objawy. Poza tym mają tendencję do samoistnego przemijania.

Kurzajki mozaikowe:

To brodawki, które występują w licznych, zlewających się skupiskach. Ich leczenie jest o wiele dłuższe, niż kurzajek zwykłych. Dodatkowo dość często po wyleczeniu pojawiają się ponownie. Na szczęście nie jest to typ brodawek bolesnych.

Jak zatem wyglądają kurzajki na rękach, a jak na stopach?

 

Kurzajki na stopach:

Mogą pojawić się na pięcie, śródstopiu oraz palcach stóp. Występują w dwóch postaciach.
W charakterze pojedynczej, jednak głębokiej rany, która jest bardzo bolesna i uciska przy chodzeniu. Lub jako skupisko zmian powierzchownych, które nie są wypukłe. Ten typ brodawki w łatwy sposób pomylić z odciskiem, ponieważ także charakteryzuje go zgrubiały naskórek. Ten rodzaj kokosianki sprawia ogromny dyskomfort przy chodzeniu.

Podaj swoje imię, numer telefonu oraz e-mail a my skontaktujemy się z Tobą aby umówić dogodny termin wizyty.

    Możesz również zadzwonić do nas: 22 126 80 00 lub napisać: recepcja@preibisz.com