Strona główna | Dermatologia | Diagnostyka znamion

Diagnostyka znamion

Dermatoskopia, czyli badanie znamion

Większość z nas doświadczyła niepożądanych zmian skórnych, jednak większość z nas nie wie, że jest ich aż 8 rodzajów. Jeszcze większą zagadkę stanowi skuteczne pozbycie się ich. Niektóre są wyłącznie zmianą kosmetyczną, która może wywołać dyskomfort w naszym codziennym życiu. Jednak są zmiany, które mogą zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Jak je rozpoznać?

Badanie znamion barwnikowych

Są to małe zmiany, wynikające z namnażania się melanocytów. Większość ludzi określa je mianem „pieprzyków”.  Najczęściej przybywa ich w okresie dojrzewania oraz między 30 a 40 rokiem życia. Na ich pojawianie się wpływa również słońce, dlatego wiele osób dostrzega zmiany po wczasach nad morzem. Niektórzy z nas mają do nich predyspozycje genetyczne.

Wielu z nas je ignoruje, jednak to błąd. Każda taka zmiana może przekształcić się w nowotwór skóry. Ten nieleczony nowotwór może mieć wiele konsekwencji dla naszego zdrowia, dlatego, gdy zmiany zaczynają gwałtownie się powiększać, lub zmieniać kolor, powinniście niezwłocznie udać się do naszej kliniki po niezbędną pomoc.

Badanie znamion – Kaszaki

To guzki, które powstają przez masę łojową, wytworzoną przez uszkodzenie mieszka włosowego bądź jednego z gruczołów. Są to duże zmiany, które z czasem potrafią urosnąć nawet do wielkości kurzego jajka. Sama zmiana jest bezpieczna dla naszego życia, jednak potrafi się w nią wdać stan zapalny. Zmianę można wykluczyć wyłącznie chirurgicznie. Nie znikają same.

Diagnostyka zmian skórnych – Czyraki skórne

Jest to nic innego, jak ropne zapalenie mieszka włosowego, oraz w konsekwencji jego otoczenia. Często jest dla nas bolesna. Wywołuje ją zakażenie gronkowcem, a sama zmiana ma tendencje do nawrotów, przez co ciężko pozbyć się jej na stałe.

Badanie znamion – Naczyniaki

Są to znamiona naczyniowe, które potocznie nadaliśmy nazwę naczyniaków. Mogą być zarówno złośliwymi guzami, jak i łagodnymi zmianami. Właśnie taka różnica w ich powstawaniu, skutkuje potrzebą ich diagnozowania, bo nie wiemy, z którą zmianą mamy do czynienia.

Diagnostyka zmian skórnych – Prosaki

Są to torbiele naskórne, które część z nas zna spod postaci białych grudek. Występują na twarzy oraz w okolicach intymnych. Zawdzięczamy je zatrzymaniu wydzieliny gruczołów potowych, które wciąż produkują podskórnie wydzielinę. Toksyny magazynują się pod skórą i widzimy je w formie prosaka.

Inne badania znamion

Badanie znamion – Włókniaki

Włókniaki, to nic innego jak wypustki skóry, które z czasem się powiększają. Dzielą się na twarde i miękkie, a ich powstawanie zawdzięczamy tkance łącznej. Zmiana ta występuje najczęściej na karku, szyi okolicach pach oraz twarzy. Zmiana ta nie znika oraz nie ma żadnych zasad dotyczących jej powstawania. Są bezpieczne i nie zagrażają naszemu życiu. Czasem jednak pojawiają się w bardzo nietypowych miejscach, które mogą utrudnić nam funkcjonowanie jak powieki. Zmiana przy rozrastaniu może utrudniać nam funkcjonowanie oraz sprawiać, że czujemy się nieestetycznie. Można je bardzo łatwo zlikwidować zabiegiem chirurgicznym, wymrożeniem bądź laserem. Decyzję o tym, które narzędzie zostanie użyte przez lekarza, usłyszymy po analizie, gdyż nie ma żadnej reguły.

Diagnostyka zmian skórnych – Brodawki skórne

Brodawki skórne są to zmiany, które pojawiają się w różnym wieku oraz przez różne czynniki. Najłagodniejszą formą są brodawki łojowe, które uświadczy większość ludzi w średnim wieku, oraz osób starszych. Są to okrągłe narośle, które można zlikwidować w dowolnym momencie. Nie są niebezpieczne dla życia.

Gorsze dla nas są brodawki, które wywołuje wirus HPV, czyli kurzajki. Należy je likwidować jak najszybciej, gdyż czas, w którym znajdują się na naszym ciele, to okres, w którym penetrują skórę, przez co coraz ciężej jest nam się wyleczyć. W celu likwidacji brodawki zapraszamy do naszej kliniki, gdyż nieprofesjonalne usunięcie może zaowocować rozsiewem kurzajek na inne części ciała.

Badanie znamion – Kępki żółte

Są to żółte, nieco wypukłe plamy na skórze, które najczęściej pojawiają się w okolicach oczu. Kolor zawdzięczamy częściom składowym tych zmian, czyli złogom cholesterolu. Nie zagrażają naszemu życiu, jednak wyglądają bardzo nieestetycznie. Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji by urosły, ponieważ z ich rozmiarem, rośnie ryzyko pozostania blizn po zabiegu.

Dermatoskopia gdzie i jak diagnozować

Jest to jedna z metod diagnozy zmian skórnych. Sama metoda jest nieinwazyjna i umożliwia szybkie i dokładne wykrycie oraz identyfikację zmiany skórnej.  Dzięki temu lekarze mogą szybko postawić diagnozę i przystąpić do leczenia lub likwidacji zmiany. To jeden z czynników, które umożliwiają kompletne wyleczenie zmiany. Dodatkowo lekarz ma możliwość prowadzenia pełnej dokumentacji zmian na przestrzeni czasu, co może ułatwić różne działania w przyszłości.

Dermatoskopia jest metodą, przy której możliwość przeoczenia błędu jest naprawdę minimalna. Prawdopodobieństwo wykrycia zmiany sięga 95%, a nie inwazyjność zabiegu sprawia, że jest on bezpieczny dla pacjentów.

Badaniu mogą się poddać wszystkie osoby, które niepokoją się swoimi pieprzykami lub zmianami,  które zachodzą na ich ciele. Sama metoda umożliwia nie tylko wykrycie, ale również identyfikację zmiany, co sprawia, że na to badanie można zgłosić się z praktycznie każdą zmianą.

Badanie powinno się robić raz w roku, by zapewnić sobie stałą ochronę przed zmianami. Jedynie inny czas kontroli jest przeznaczony dla osób, które monitorują już konkretnie jakąś zmianę. Wtedy czas ten wynosi od miesiąca, do kwartału w zależności od rozmiaru zmian oraz zaleceń lekarza.

VideoKONSULTACJE
UMÓW WIZYTĘ
PRZEZ INTERNET
Kontakt

KONTAKT