Strona główna | Aktualności | Maj miesiącem profilaktyki skóry

Maj miesiącem profilaktyki skóry

Nadszedł maj, wróciliśmy z weekendu majowego, bogaci w nowe siły i doświadczenia. To również doskonała okazja, by zadbać o zdrowie skóry. W naszej klinice miesiąc ten jest poświęcony darmowej profilaktyce naszej szaty zewnętrznej. Jednocześnie, chcielibyśmy zachęcić naszych pacjentów do przebadania się w związku z przypadającym na 12 maja, dniem walki z czerniakiem. Co roku ta zmiana zabija wiele osób, więc zdecydowanie warto poświęcić czas na kontrole.

Większość z nas doświadczyła niepożądanych zmian skórnych, jednak nie wiemy, że jest ich wiele rodzajów. Jeszcze większą zagadkę stanowi skuteczne pozbycie się ich. Niektóre są wyłącznie zmianami kosmetycznymi, które mogą wywołać dyskomfort w naszym codziennym życiu. Jednak są znamiona, które mogą zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Jak je rozpoznać? Przyjdź do nas, pomożemy ci.

Sprawdź, czy je masz, z naszym krótkim przewodnikiem. Pamiętaj jednak, że zmiany mogą się od siebie różnić i ostateczna ocena, jaka to zmiana należy do lekarza.

Przebarwienia skóry 

Przebarwienia skóry, które większość z nas określa mianiem „pieprzyków”,  to ciemniejsze plamy na skórze, które wynikają z niepoprawnego działania melanocytów, które odpowiadają za wytwarzanie barwników skóry, czyli melatoniny. Właśnie na skutek tego, w niektórych obszarach mamy za mało barwnika, a w innych za dużo.

Powstawaniu przebarwień sprzyjają promienie słoneczne. Właśnie dlatego powstają najczęściej na twarzy, dłoniach, przedramionach, łydkach oraz dekolcie, a największy wysyp tych zmian przypada na okres letni. Dodatkowym czynnikiem, który sprzyja powstawaniu tych zmian, są stany zapalne skóry oraz leki i kosmetyki, które stosujemy na co dzień.

Wielu z nas, zmaga się również z nimi wraz z postępującym wiekiem. Jak wynika z badań, aktualnie 35% kobiet po trzydziestce zmaga się z tego rodzaju znamionami. Odsetek ten skacze aż do 90% po pięćdziesiątym roku życia, więc praktycznie każdy się z nimi styka

Wielu z nas je ignoruje, jednak to błąd. Każda taka zmiana może przekształcić się w nowotwór skóry. Ten nieleczony nowotwór może mieć wiele konsekwencji dla naszego zdrowia, dlatego, gdy zmiany zaczynają gwałtownie się powiększać, lub zmieniać kolor, powinniście niezwłocznie udać się do naszej kliniki po niezbędną pomoc.

Piegi

Wokół piegów na przestrzeni wieków urosło wiele mitów. Dziś wiemy, że jest to jedna z form zaburzonego rozłożenia barwnika w naszej skórze. Piegi powstają przez syntezę melanocytów i melatoniny, co czyni z nich jeden z rodzajów przebarwień skóry.

Zmiany dzieli się na dwa typy. Zwykłe piegi, które są najczęściej jasnobrązowe, małe i okrągłe, oraz takie, które powstają na naszej skórze przez działanie słońca. Na ogół są większe, ciemniejsze i mają nieregularne brzegi. Na piegi są najbardziej narażeni ludzie z urodą celtycką, czyli osoby mające jasną karnację, rude włosy oraz zielone oczy.

Ten rodzaj zmian charakteryzuje się swoją nieprzewidywalnością. Z biegiem lat, zmiany mogą zaniknąć lub przybrać na sile. Jeśli zauważysz u siebie takie zmiany i zaczną cię niepokoić, nie bój się. W naszej klinice szybko otrzymasz pomoc i opiekę medyczną.

Kaszaki

To guzki, które powstają przez masę łojową, wytworzoną przez uszkodzenie mieszka włosowego bądź jednego z gruczołów. Są to duże zmiany, które z czasem potrafią urosnąć nawet do wielkości kurzego jajka. Sama zmiana jest bezpieczna dla naszego życia, jednak potrafi się w nią wdać stan zapalny. Zmianę można usunąć wyłącznie chirurgicznie. Nie znikają same.

Naczyniaki

Są to znamiona naczyniowe, którym potocznie nadaliśmy nazwę naczyniaków. Mogą być zarówno złośliwymi guzami, jak i łagodnymi zmianami. Właśnie taka różnica w ich powstawaniu, skutkuje potrzebą ich diagnozowania, bo nie wiemy, z którą zmianą mamy do czynienia.

Prosaki

Prosaki

Są to torbiele naskórne, które część z nas zna spod postaci białych grudek. Występują na twarzy oraz w okolicach intymnych. Zawdzięczamy je zatrzymaniu wydzieliny gruczołów potowych, które wciąż produkują podskórnie wydzielinę.

Włókniaki

Włókniaki

Włókniaki, to nic innego jak wypustki skóry, które z czasem się powiększają. Dzielą się na twarde i miękkie, a ich powstawanie zawdzięczamy tkance łącznej. Zmiana ta występuje najczęściej na karku, szyi okolicach pach oraz twarzy. Zmiana ta nie znika oraz nie ma żadnych zasad dotyczących jej powstawania. Są bezpieczne i nie zagrażają naszemu życiu.

Jednakże, zmiana przy rozrastaniu może utrudniać nam funkcjonowanie oraz sprawiać, że czujemy się nieestetycznie. Można je bardzo łatwo zlikwidować zabiegiem chirurgicznym, wymrożeniem bądź laserem. Decyzję o tym, które narzędzie zostanie użyte przez lekarza, usłyszymy po analizie, gdyż nie ma żadnej reguły.

Brodawki łojowe

Brodawki łojowe to zmiany, które pojawiają się w różnym wieku oraz przez różne czynniki. Większość z nas uświadczy zmian w średnim lub podeszłym wieku. Są to okrągłe, lub podłóżne narośle, które można zlikwidować w dowolnym momencie. Nie są niebezpieczne dla życia, a zmiany najczęściej pojawiają się na szyi lub głowie. Brodawki łojowe często pojawiają się gdy jesteśmy mali i  zmienia swój wygląd, gdy dojrzewamy. Wtedy jego kształt staje się bardziej brodawkowaty. Gdy dorastamy, mogą przekształcić się w guzy, które mogą być złośliwe.

Gorsze dla nas są brodawki, które wywołuje wirus HPV, czyli kurzajki. Należy je likwidować jak najszybciej, gdyż czas, w którym znajdują się na naszym ciele, to okres, w którym penetrują skórę, przez co coraz ciężej jest nam się wyleczyć.

Jak wynika z badań, zmiana dotyczy jednej na trzysta osób, jednak nie określono żadnego schematu dotyczącego preferencji. Cierpią na to zarówno kobiety, jak i mężczyźni wszystkich ras. Lekarze zalecają usuwanie tych zmian w okresie dojrzewania, jednak jeśli ktoś tego nie zrobił, to w naszej klinice uzyska pomoc.

Kępki żółte

Kępki żółte

Są to żółte, nieco wypukłe plamy na skórze, które najczęściej pojawiają się w okolicach oczu. Kolor zawdzięczamy częściom składowym tych zmian, czyli złogom cholesterolu. Nie zagrażają naszemu życiu, jednak wyglądają bardzo nieestetycznie. Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji by urosły, ponieważ z ich rozmiarem, rośnie ryzyko pozostania blizn po zabiegu.

Zmiany różnią się rozmiarem, wyglądem i uciążliwością. Większość z nich nie przyciąga naszej uwagi, jednak niektóre mogą być niebezpieczne dla naszego życia lub zdrowia. Właśnie dlatego w Preibisz Skin Doktors, maj jest miesiącem darmowej profilaktyki skóry. Skorzystaj z naszej pomocy, póki jest taka możliwość. Zadbaj o siebie i swoich bliskich.

preibisz skindoctors
profilaktyka
profilaktyka skóry
rodzaje znamion
znamiona

Umów wizytę

UMÓW NA WIZYTĘ


Kontakt

KONTAKT